top of page

Географический портал

Ос. сайт 

Трембача Андрея Михайловича

Цікаві фати про Китай

 

1. Сучасне англомовне назву Китаю «China», найімовірніше, походить від імператорської династії Цінь (Qin, вимовляється «чин»). При правлінні саме цієї династії країна стала єдиною. «Об'єднувачем» був імператор Ши Хуан-ді (260-210 до н. е..), непорушний імператорський період тривав аж до 1912 року.

2. Китай часто називають однією з найдавніших цивілізацій у світі. Деякі з історичних пам'яток, створені на зорі китайської цивілізації, вчені датують 6000 роком до н. е ..

3. Китайська мова - одна з найдавніших, до цього часу використовуються в світі.

4. Китай - четверта країна у світі з займаної території (після Росії, Канади, США). Площа країни становить 3 179 275 км2 (ця цифра лише трохи поступається аналогічному показнику США). Протяжність кордонів з іншими державами перевищує 189 000 км. Поблизу китайського узбережжя розташовано понад 5000 островів.

5. Китай - одна з найбільш густонаселених країн. Кожна п'ята людина у світі - китаєць. Станом на липень 2009 року, населення країни становила 338 612 968 осіб. Це в 4 рази більше, ніж кількість людей, що проживають в США.

6. Печиво з передбаченнями - не китайська традиція, всупереч думці. Ця традиція була «винайдена» в 1920 році в Сан-Франциско, робочим одній з фабрик з виробництва локшини.

7. Китай також відомий світу як «Квіткове королівство». Безліч фруктів і квітів, виведених тут, сьогодні вирощуються по всьому світу.

8. Туалетний папір був винайдений у Китаї в 1300-х роках. «Новинкою» дозволялося користуватися виключно членам імператорської родини.

9. Крім папери, китайські новатори винайшли компас, папір, порох і друк.

10. Китайські повітряні змії («паперові птахи», «Еолові арфа») були винайдені близько 3000 років тому. Спочатку їх використовували не в розважальних цілях, а військових. Змії запускали в повітря для залякування ворога в бою. Марко Поло (1254 - 1324) у своїх щоденниках зазначав, що за допомогою повітряних зміїв моряки прогнозували успішність рейсу.

11. Бої цвіркунів - одна з найпопулярніших розваг Китаю. Багато діти містять цвіркунів в якості домашніх вихованців.

12. Незважаючи на велику займану територію, Китай розташовується в межах одного годинного пояса.

13. Багато істориків стверджують, що Китай - батьківщина футболу і китайці «ганяли м'яча по полю ще в 1000-ті роки до н. е.

14. Пінг-понг - одна з найпопулярніших ігор Китаю. Але ідея винаходу настільного тенісу належить китайцям, а жителям Великобританії.

15. Саме популярне хобі жителів «Піднебесної» - колекціонування марок.

16. Гігантські панди проживають на території Китаю близько двох - трьох мільйонів років. Перші китайські імператори тримали панд, щоб відігнати злих духів і стихійні лиха. Так само чорно-білі ведмеді вважалися символом могутності і хоробрості.

17. На відміну від європейських країн, колір жалоби в Китаї не чорний, а білий.

18.Хоча винахідником парашута офіційно визнаний Леонардо да Вінчі (1452 - 1519), збереглися історичні відомості про використання китайцями повітряних зміїв, що прив'язують до спини людини. У Китаї літали на повітряних зміях вже в 4-му столітті нашої ери, а використання парашута стало ефективним і безпечним лише в кінці 1700-х років.

19. Звичай зв'язування ніг («золоті лілії») був популярний серед жінок-артисток і членів китайського суду під час династії Сун (960-1279 н. е.). Щільна пов'язка поступово порушувала звід стопи і пальці з п'ятами зростали паралельно один до одного, атрофувалися м'язи ніг і вони ставали дуже тонкими. «Ніжки-лотоси» в ті часи вважалися дуже сексуальними.

20. Історики припускають, що із збільшенням китайського населення люди змушені були придумати спосіб «здорового» приготування їжі, при якому в продуктах зберігався б максимум корисних речовин. Звідси відбулася «традиція» китайської кухні у подрібненні їжі на маленькі шматочки, щоб страви готувалися як можна швидше. Маленька нарізка продуктів привела до зникнення необхідності в використанні ножів і до винаходу паличок для їжі.

21. У 130-му році н. е. Чжан Хен, китайський астроном і літературознавець, винайшов перший прилад для моніторингу землетрусів. Машина виявляла і вказувала локацію землетрусу.

22. Китай - батьківщина морозива. В Європу рецепт холодного десерту потрапив разом з рецептом локшини завдяки Марко Поло. Перше морозиво виготовляли з суміші молока і снігу.

23. Держслужбовець ім'я Су Сонг став першим у світі творцем механічних годин. У період з 1088 по 1092 рік він створив прилад, здатний визначати поточний час доби, а також відслідковувати фази, в яких знаходилися сузір'я, що дозволяло максимально точно складати гороскопи.

24. 27 вересня 2008 року китайський астронавт вперше побував у відкритому космосі. Ним став астронавт Чжай Чжиганг (Zhai Zhigang).

25. Китайці стали першими в світі, хто винайшов залізний плуг. В Європі металеві плуги стали використовувати тільки з 17-го століття.

26. В різні часи столиця Китаю носила різні назви. Раніше головне місто Піднебесної був відомий світові як Яньцзін, Даду і Бейпін. Сьогодні китайська столиця іменується Пекіном, що в перекладі на російську означає «Північна столиця». Пекін - другий за величиною місто країни після Шанхаю.

27. Довгі нігті вважалися в Китаї ознакою шляхетності і високого статусу. Чоловіки і жінки відрощували нігті, часто носили спеціальні золоті і срібні накладки, візуально подовжують пальці, і в той же час захищають нігтьові пластини від обломів.

28. В четвертому столітті до нашої ери жителі Китаю стали використовувати для обігріву своїх домівок природний газ. Паливо добували з допомогою буріння свердловин, обігнавши європейські країни у цій сфері на 2300 років.

29. До 2-го століття н. е. китайці виявили, що кров поширюється по судинах по всьому тілу і що її рух відбувається за рахунок биття серця. В Європі такі пізнання в біології стали доступними лише на початку сімнадцятого століття, коли Вільям Гарвей (1578-1657) опублікував свої наукові праці.

30. Жителі Китаю використовували десяткову систему числення ще в чотирнадцятому столітті до н. е.., за 2300 років до першого відомого випадку застосування системи європейськими математиками. Китайці перші, хто став використовувати при рахунку нуль.

31. У Китаї вперше був винайдений і використаний арбалет. Так само тут вперше створили і випробували хімічна та газова зброя. Останнім вперше було застосоване за 2000 років до його застосування в Європі під час Першої світової війни.

32. У Китаї знаходиться найбільша дамба у світі. Так само дана частина ГЕС, розташованої на річці Янцзи, є найсуперечливішим - під час її будівництва і експлуатації часто спалахували скандали, пов'язані з технологічними труднощами, порушеннями прав людини, негативними змінами в навколишньому середовищі.

33. Згідно з давньою китайською легендою, чай був відкритий в 2737 році до н. е. імператором Шень-нунем (Shennong). Сталося це випадково, коли ароматні листя потрапили в царську чашку з гарячою водою. Сучасні жителі Китаю вважають чай невід'ємною, необхідною частиною свого життя.

34. Китайцями активно практикуються різні види бойових мистецтв. Багато прийоми розроблені на стародавньому сільському господарстві та способи полювання.

35. Найважливіше свято в Китаї - китайський Новий Рік чи Місячний Новий Рік. Китайці вважають, що в цей день кожен мешканець планети стає на один рік старше, бо свято вважається днем народження всіх людей.

36. 92% населення Китаю в повсякденному житті для комунікації використовують китайську мову. Всього існує сім родин китайської мови, в число яких входять: китайський, кантонська, Ву, хакка, Гані, Сян, Хв.

37. Колір щастя і свята в Китаї - червоний. Червоний текстиль та елементи декору часто використовують при оформленні та проведенні весіль, днів народження, національних фестивалів.

38. Лотос - символ чистоти і непорочності в Китаї. Це священна квітка, використовуваний даосами і буддистами. Жителями Китаю широко використовується квіткова символіка - півонія є символом весни, його називають «королем квітів», хризантема символізує довге життя, нарциси, за віруваннями китайців, приносить удачу.

39.Китайці почали виготовляти шовк, як мінімум, з 3000 року до н. е. Римляни іменували Китай «Землею шляху» («Serica»). Таємниця китайського шовку і по сей день ретельно охороняється виробниками. Всіх, хто був спійманий за контрабанду коконів або метеликів шовкопряда, засуджували до смерті.

40. Згідно з китайською легендою, винахідницею шовку є Леді Сі Лін Суї (Lady Xi Ling Sui), дружина імператора Хуан-ді (Huang Di). Ідея створення шовку була народжена під час чаювання, коли кокон тутового шовкопряда впав в чашку імператриці і при цьому у воді утворилися тонкі нитки.

41. Найстаріший аркуш паперу, виявлений в Китаї, датується другим або першим століттям до н.е. Папір була настільки міцною, що могла використовуватися в якості одягу або легкого бронежилета.

42. Китайці стали першими, хто використовував стремена. Сталося це подія в третьому столітті н.е.

43. Програма «однієї дитини» в Китаї стала причиною вбивства новонароджених дівчаток, що призвело до значного дисбалансу підлоги. Сьогодні дівчаток в Китаї на 32 мільйони менше, ніж хлопчиків. В майбутньому десятки мільйонів чоловіків не зможуть знайти собі дружину. Деякі вчені припускають, що дана нерівність може нести в собі загрозу світовій безпеці.

44. Виявлені вченими матеріали говорять про те, що в Китаї між 300 000 - 500 000 років тому мешкав перший відомий вид людини прямоходячої. Також відомо, що «пекінський» людина вміла користуватися вогнем.

45. У першій половині двадцятого століття Шанхай був єдиним портом, які беруть втікачів євреїв без в'їзної візи, які рятувалися від Голокосту.

46. Китайська математика розвивалася незалежно від грецької математики, чим викликає до себе великий інтерес вчених.

 

47. Китайські ліхтарики були винайдені в 250 році до н. е. Для китайців вони представляють собою важливий символ довгого життя і добробуту. Для багатих сімей виготовляли настільки об'ємні ліхтарі, що їх підняття проводилося декількома людьми.

48. В династії Тан було прийнято, що люди з освітою повинні були вітатися і прощатися тільки в стихотворно-поетичній формі.

49. У 1974 року під час риття колодязя група китайських фермерів провінції Шеньсі (Shaanxi) виявили уламки дуже давньої кераміки, а також гробниця імператора Цинь (Qin) (259-210 до н. е..), першого правителя, який об'єднав Китай. В могилі, крім мощів самого імператора, перебувала армія 1000 воїнів, кінець і колісниць.

50. Китайський Гранд-канал (china's Grand Canal) - найстаріший і довгий канал у світі. Його довжина дорівнює 1795 км. Уздовж його стін зведено 24 замку, а береги з'єднують більше 60 мостів.

51. У Китаї кажан - традиційний символ удачі. Зображення тварини можна часто зустріти на текстилі, виробах з порцеляни.

52. Останній імператор Цин (Пу) любив кататися на велосипеді і часто робив прогулянки до забороненого міста в Пекіні. У 1981 році в Китаї в масове використання ввели велосипеди. Ідея належала двом американським мандрівникам Аллена (Allen) і Захтбелену (Sachtleben). Для сучасних китайців велосипед є основним транспортним засобом. Країна тривалий час залишається провідним світовим виробником велосипедів.

53. У період з 1898 по 1901 рік у Північному Китаї відбулося повстання проти християнських місіонерів, іноземних дипломатів і технологій, ініціатором якого стало таємне товариство «Праведних і гармонійних куркулів» (Yihequan або I-ho-ch'uan), названий так тому, що його членами практикувалися беззбройні бойові мистецтва і таємні ритуали. У вестернах дана група має назву «Тінь», а її учасники - «Боксери».

54. У 25 році до нашої ери в Китаї були винайдені підвісні мости. На Заході подібні конструкції стали використовувати через 1800 років.

55. Першою американською жінкою, яка отримала Нобелівську премію, стала Перл С. Бак (1892-1973). Дії її романів відбувалися в Китаї. Найбільшу популярність одержало твір «Добра земля» (Good Earth), видане в 1931 році. Сьогодні найбільш продаваним китайсько-американським автором є Емі Тан (Amy Tan), чиї книги самі «ходові» в «Клубі радості та удачі» («The Joy Luck Club»).

56. У Китаї вважається, що каліграфія розкриває моральність і духовність каліграфа, в процесі написання ієрогліфів відбувається процес самовдосконалення.

57. Короп - символ сили і наполегливості в Китаї. Розміри і вуса риби роблять її зовні схожою на дракона, найбільший талісман щастя китайців. Риби відіграють велику роль в китайській культурі, і навіть слова «достаток» і «риба» вимовляються однаково - «yu».

58. У деяких частинах Китаю плетіння кісок вважалося не просто укладанням волосся. Молоді дівчата завжди носили дві кіски, а заміжні - одну. Можливо, саме ця китайська традиція внесла свій внесок у Західне думка, що дві коси заплітають тільки маленьким дівчаткам.

59. В Древньому Китаї вважали, що дзеркало захищає дім від зла, робить прихований дух людини видимим, а спеціальні ритуали можуть розкрити таємниці майбутнього. Дзеркала часто встановлювали на стелях поховальних камер.

60. Найдовші річки Китаю - Янцзи (Changjian), протяжністю 5623 км і Хуанхе (Huanghe) - 4672 км.

61. Китайці розробили теорію «трьох рівнів неба»: небо, Земля, людина. Дана теорія ретельно простежується в живопису. Зокрема, картинах, відображають квіткові композиції і пейзажі.

62. Вважається, що коні, найімовірніше, виникли в Центральній Азії і стали дуже важливими тваринами для Китаю. Китайці відносять коней до чоловічої енергетики ян, зараховуючи скакунів до елементів вогню. На переконання жителів Піднебесної, люди, що народилися в рік Коня - розумні, балакучі, незалежні, веселі, вміють поводитися з грошима.

63. У Китаї цикада (зелений коник) вважається символом відродження, бо комаха є у своєму роді довгожителем (живе до 17 років), періодично скидає шкіру. У стародавньому Китаї мертвим в рот вставляли цикаду, так як вважали, що це уповільнює процес розпаду тіла і прискорює відродження в «іншому» світі.

64. Практикувалося багатоженство в Китаї протягом всієї історії існування держави. В першу чергу, гареми заводили багаті люди, у яких були кошти на їх утримання. Гареми китайських імператорів налічували сотні наложниць.

65. Сама шанована птах у Китаї - фенікс. За китайською легендою, вона являє собою жіночу імператорську владу. Журавель в очах китайців символізує довге життя, це друга за значимістю птах Піднебесної. Качки вважаються символом щастя і подружньої вірності.

66. Велика культурна революція (the Great Proletarian Cultural Revolution) періоду 1966 - 1976 років призвела до смерті тисяч китайців, голодомору і руйнування тисяч гектарів сільгоспугідь.

67. Для західних країн дракон вважається злим створенням, в Китаї це тварина займає почесне перше місце серед чотирьох великих істот світу, описуваних в міфології (інші три - тигр, фенікс і черепаха).

68. Найвища гора в світі (8 847,7 м) названа на честь англійця сера Джорджа Евереста, головного геодезиста Індії. Китайці називають гори Еверест Джомолунгмою, що в перекладі означає «Богиня-мати Землі».

69. Національний прапор Китаю був затверджений у вересні 1949 року, в день Народної Республіки. Червоний колір полотнища прапора символізує революцію, велика зірка - комунізм, а маленькі зірочки - китайський народ. Положення зірок не випадково - воно відображає рівність китайського народу під керівництвом Комуністичної партії.

70. Китайський місячний календар - найдавніший у світі. Він складається з 12 знаків зодіаку, був створений в 2006 році до нашої ери. Один цикл календаря займає 60 років.

71. З кожним роком кількість дітей, народжених з різними дефектами, продовжує неухильно рости. Екологи і чиновники звинувачують в тому, що відбувається сильне забруднення окремих районів країни.

72. Документально зафіксовано, що китайці почали вживати гриби у їжу як мінімум 3000 років тому. У 1996 році в країні виробили 600 000 тонн грибів, більша частина продукції пішла на експорт. У Китаї вирощується 60% світового асортименту грибів.

73. У 2007 році в Китаї було припинено виробництво кормів для собак і зубної пасти певними компаніями, так як продукція містила отруйні компоненти. В ході розслідування було встановлено, що одним з чиновників були прийняті хабарі від фармацевтичних компаній. Винний був засуджений до смертної кари.

74. Найвідоміші китайські і китайсько-американські актори: Джекі Чан (Гонконг), Чоу Юн Фат (Гонконг), Брюс Лі (Сан-Франциско), Джет Лі (Пекін), Чжан Цзиі (Пекін), і Люсі Лю (Нью-Йорк).

75. Олімпійські ігри 2008-го року, що проходять у Пекіні, визнані найдорожчими за всю історію цих змагань. На їх організацію і проведення було витрачено 40 мільярдів доларів. Для порівняння, на проведення Олімпійських ігор в Афінах у 2004 році обійшлося лише в 15 мільярдів доларів.

bottom of page